mPower POLI MP400 mSquad monikaasumittari viestintä

mPower POLI MP400 mSquad monikaasumittari viestintään, langattomalla viestintäjärjestelmällä. mPower MP400 jopa 6 kaasun mittaus ja viestinnän.

Kuvaus

mPower POLI MP400 mSquad monikaasumittari viestintä

mPower POLI MP400 mSquad monikaasumittari viestintä, langattomalla viestintäjärjestelmällä.

POLI monikaasuanturit (MP400/MP400P/MP400S/MP400H) tarjoavat 4- tai 5-kaasun seurantaa hapesta (O2), palavista kaasuista (LEL), useista myrkyllisistä kaasuista, hiilidioksidista (CO2) ja haihtuvista orgaanisista yhdisteistä (VOC).

Monikaasumittarista POLI MP400 saa paljon irti:

MP400 on perusmalli, jossa on 4 kaasun seuranta diffuusiolla, usein varustettuna Hapen (O2), palavien kaasujen (LEL), hiilimonoksidin (CO) ja rikkivedyn (H2S) seurannalla ahtaisiin tiloihin pääsyä varten.

MP400P sisältää pumppunäytteenoton ja se tarjoaa yli 30 anturivaihtoehtoa, mukaan lukien elektrokemialliset (EC), pellistori, ei-dispersiivinen infrapuna (NDIR) ja foto-ionisaatiodetektori (PID). Neljällä anturipaikalla yhdistelmäantureiden käyttö mahdollistaa jopa 6 kaasun mittauksen!

Turvallisesti viestintää- MP400S ja MP400H mSquad

MP400S ja MP400H ovat langattomia viestintäjärjestelmiä käyttäviä malleja, joita käytetään kaasun lukemien ja hälytystilan reaaliaikaiseen seurantaan, mukaan lukien mies alas -hälytys, etäpaikasta paremman näkyvyyden ja nopeamman reagoinnin varmistamiseksi. Yksi MP400H päätetutka kommunikoi jopa 7 MP400S sotilaan kanssa.

Tekniset tiedot- mPower POLI MP400 MSquad monikaasumittari:

  • paino 400g
  • Mitat: 140 x 84 x 42 mm
  • imupumpulla IP65, diffuusiolla IP67
  • Hälytys: Akustinen, visuaalinen, värinä
  • Toimintalämpötila: -4°F (-20°C) – 122°F (50°C)
  • Akunkesto: 16-14 tuntia diffuusiolla, 12-10 tuntia imupumpulla
  • Datalogit: 4 sensorilla 6 kuukautta minuutin välein 24/7
  • Kaasutyypit: 02, CO2, CH4, CO, H2S, SO2, NH3, Cl2,ClO2, H2, HCl, HF, HCN, NO, NO2, N2O, PH3, SO2, ETO, CH3SH, THT
  • Sensorialueet: Laajat konfiguroitavissa olevat sensorialueet monella eri kokoonpanolla ja yhdistelmäantureilla.
  • Sertifioitu ATEX, IECEx ja CSA C1D1

Kysy lisää! info@arcticsafe.fi

Arctic Safety kalibrointi ja huolto

Muut kaasumittarit

Honeywell BW MaxXTII Monikaasumittari on monikaasuhälytin näytteenottopumpulla

Honeywell BW MicroClip XL -monikaasuilmaisin

TTL suljetut tilat ja säiliöt:

Kun olet menossa työskentelemään suljettuihin tiloihin, säiliöihin, kaivoihin, kanaaleihin tai tyhjennettyihin altaisiin, pysähdy ja mieti ennen kuin toimit!

  • Suljetussa tilassa työskentelyyn tarvitaan erillinen työ- ja toimenpidelupa (katso Säiliötyölupa). Sinne ei ole menemistä ennen kuin ilmoitat asiasta esimiehelle, työparille tai muulle vastuulliselle henkilölle.
  • Sama tilanne on tyhjennetyissä altaissa työskenneltäessä, jos altaan pohjalla on vielä biomassoja kuten lietteitä tai jos viereisistä altaista vapautuu ilmaa raskaampia kaasuja, jotka saattavat painuvat tyhjän altaan pohjille.
  • Suljettuun tilaan tai tyhjennettyyn altaaseen mentäessä on otettava mukaan kaasuhälyttimet, jotka tarvittaessa varoittavat hapen puutteesta, palavista kaasuista tai kohonneesta häkä-, kloori- ja rikkivetypitoisuudesta (katso oheinen taulukko).
  • Jos vaarallisia olosuhteita havaitaan, niin tilasta on heti poistuttava eikä sinne ole luvallista mennä sisään ennen kuin tarvittavat turvallisuustoimenpiteet on tehty.
  • Jos tilan tuuletus ei poista kaasuvaaraa, työntekijän on käytettävä vaaran mukaan valittavaa, eristävää tai puhallinavusteista hengityksensuojainta.
  • Kaasuvaarallisessa tilassa ei saa työskennellä yksin ilman valvontaa.

TTL- selvitys työilman altistumisen selvittäminen