Cleanair Hiukkassuodatin Asbest PR SL

15,55 €alv 0%19,52 € sis. alv 25.5%

Hiukkassuodatin käytettäväksi CleanAIR® Asbest -puhallinsuojaimessa. P3-luokan hiukkassuodatin.

Tuotetunnus (SKU): 104560010 Osasto: Avainsanat tuotteelle , , , , ,

Kuvaus

Cleanair Hiukkassuodatin 1kpl Asbest PR SL CA

Cleanair Hiukkassuodatin Asbest PR SL käytettäväksi CleanAIR® Asbest -puhallinsuojaimessa. P3-luokan hiukkassuodatin. Hiukkassuodattimet suojaavat kaikentyyppisiltä kiinteiltä ja nestemäisiltä hiukkasilta. Tyypillisiä hiukkasmaisia epäpuhtauksia ovat esim. asbesti, pölyt, savut, hitsaushuurut, sumut, mikro-organismit ja radioaktiiviset pölyt.

  • Suodatin on testattu EN143, EN12941 ja EN12942 standardien vaatimusten mukaisesti.
  • Myyntierä 1 kpl tai 50 kpl laatikko.

Suodatin on helppo kiinnittää puhaltimeen ja vaihdetaan riittävän usein uuteen. Viimeistään kun maskin sisällä maistuu tai tuoksuu vieras aine.

CA 560010

TTL Hengityksen suojaus

Cleanair Asbest+ Shigematsumaski puhallinpaketti

ASBESTIKARTOITUS, ote TTL:sta

Asbestipurkutyö vaatii aina asbestikartoituksen, jonka tekijältä edellytetään riittävää perehtyneisyyttä asbestiin, sen esiintymiseen ja rakenteiden purkamiseen. Kartoitus on dokumentoitava. Asbestipurkutöitä saavat tehdä ainoastaan rekistereissä olevat yritykset ja työntekijät. Työterveyslaitos suosittelee käyttämään sertifioituja kartoittajia.
Lue lisää ‘Korjausrakentaminen ja asbestipurkutyö’ -sivulta >>

PÖLYNHALLINTA KORJAUSRAKENTAMISESSA, ote TTL:sta

Kokonaisvaltaisella ja suunnitelmallisella pölyntorjunnalla voidaan vähentää merkittävästi rakennustyöntekijöiden altistumista epäpuhtauksille ja estää rakennuksen käyttäjille aiheutuvia terveys- ja viihtyisyyshaittoja. Sivulta löydät ohjeiden ohella hyödyllisiä lomakkeita.
Lue lisää ‘Pölynhallinta korjausrakentamisessa’ -sivulta >>

TTL Asbesti ja sen käyttö:

Asbesti on luonnossa esiintyvä kuitumineraali, jota on edullisten fysikaalisten ja kemiallisten ominaisuuksiensa vuoksi käytetty monissa eri rakennusmateriaaleissa. Suomessa asbestipitoisia rakennusmateriaaleja käytettiin vuosina 1922–1992. Asbestin käyttö Suomessa kiellettiin v. 1994, mutta suuri osa käytetystä asbestimateriaalista on edelleen paikallaan rakennuksissa.
Näistä rakenteiden asbestimateriaaleista saattaa irrota vähäisiä määriä asbestikuituja työpaikan ilmaan. Suomessa 1980-luvulla työpaikoilla tehdyissä mittauksissa todettiin materiaaleista irtoavien asbestikuitujen määrät pieniksi. Merkittäviä määriä asbestikuituja ilmaan voi sen sijaan irrota rakenteiden purkutyössä, minkä vuoksi varsinainen asbestipurkutyö on tehtävä säännösten mukaisesti hyvin suojattuna. Pinta- tai ilmanäytteistä löytyvät asbestikuidut ovat usein peräisin aiemmin väärin toteutetuista purkutöistä.

Selvitys riskeistä ja suojaustasosta:

Vaativampiin kohteisiin tarvitaan mahdollisesti turvaamaan hengitys järeämmillä suojaimilla. Kertakäyttöisistä seuraava askel on kiinteät puolinaamarit, koko maskit erillisellä suodattimella ja tehokkaat erilaiset puhallinratkaisut sekä PI-verkosta ilma suoraan hengityslaitteelle. Työmaan riskit arvioidaan ja pyritään selvittämään aineet, jotka aiheuttavat haittaa hengitykseen.

Hengityksensuojaimet TTL

Hengityksensuojaimia tarvitaan, kun ilman epäpuhtauksia ei saada riittävästi vähennettyä hengitysvyöhykkeeltä muilla toimenpiteillä. Yleisimpiä ilman epäpuhtauksia, joita vastaan tarvitaan suojaimia, ovat puu-, metalli- ja mineraalipöly, hitsaushuurut, kemikaalihöyryt, kaasut, valkuaisaineet ja mikrobit. Mikrobeja ovat mm. virukset, bakteerit ja mikroskooppiset sienet, hiivat, kasvit ja eläimet. Hapenpuute on yleinen eloperäistä ainetta sisältävissä säiliöissä ja muissa suljetuissa tiloissa sekä suojakaasuja käyttävässä teollisuudessa.