BLS 202 P3 R Suodatinpari
16,75 €alv 0%21,02 € sis. alv 25.5%
BLS 202 P3 R Suodatinpari on hiukkassuodatin BLS 4000-puolinaamareihin sekä BLS 5600- ja 5700-kokonaamareihin.
Kuvaus
BLS 202 P3 R Suodatinpari
BLS 202 P3 R Suodatinpari on hiukkassuodatin BLS 4000-puolinaamareihin sekä BLS 5600- ja 5700-kokonaamareihin. Suojaa myrkyllisiltä hiukkasilta, höyryiltä ja huuruilta.
Suodattimen b-lock-kiinnitysmekanismi on nopea, intuitiivinen ja kehitetty siten, että käyttäjä tietää suodattimen asettuvan paikoilleen oikein ja turvallisesti.
Hyväksyntä: EN 143:2000/A1:2006
HUOM! hinta sisältää 2kpl suodattimia
BLS 400-sarjan käyttöohje video
BLS 5600 Suojanaamari synteettinen kumi
Arctic Safety muut kokonaamarit ja huput turvalliseen hengityksen suojaamiseen.
Kaasusuodattimien luokitus ja suojaavuus:
Kaasusuodattimet on luokiteltu kirjaintyyppeihin, minkälaisilta kaasuilta ne suojaavat:
A -tyypin suojain: orgaaniset kaasut ja höyryt, kuten liuottimet ja useimmat torjunta-aineiden kaasut
B -tyypin suojain: epäorgaaniset kaasut ja höyryt, esimerkiksi rikkivety ja kloori
E -tyypin suojain: happamat kaasut kuten rikkidioksidi sekä säilöntäaineiden kaasut, esimerkiksi rikkidioksidi
K -tyypin suojain: ammoniakki ja sen yhdisteet, esimerkiksi etyleenidiamiini
Hg -tyypin suojain: elohopeahöyry, huom. käytöikä on korkeintaan 50 tuntia
P3R* -tyypin suojain: kaikenlaiset hiukkaset, R* -merkitty suodatin on tarkoitettu käytettäväksi montaa kertaa
Hengityksensuojaimet TTL
Suodatinsuojaimia ovat:
- suodattava puolinaamari
- suojanaamari yhdistettynä suodattimen tai suodattimien kanssa
- puhallinlaitteella varustetut suodatinsuojaimet.
Kun tarvitaan hyvin tehokkaita suojaimia tai suojaimia, jotka suojaavat myös aineilta, jotka eivät suodatu suodattimiin, valitaan eristävät hengityksensuojaimet eli hengityslaitteet. Jos ympäröivän ilman happipitoisuus on alle 17 prosenttia, tulee käyttää eristävää hengityksensuojainta. Hengityslaitteet tuottavat hengityskelpoista kaasua kasvo-osan sisään letkulla säiliöstä, joka voi olla myös kannettava.





