CA PI-käyttöinen Hengityssuojain Asbesti Valmispaketti
1 490,00 €alv 0%1 869,95 € sis. alv 25.5%
CA PI-käyttöinen Hengityssuojain Asbesti Valmispaketti on uuden asbestilain mukainen hengitysjärjestelmä murenevan asbestin purkutöihin.
Esim. sähkökatkojen varalle suodatinvarmistus!
Kuvaus
CA PI-käyttöinen Hengityssuojain Asbesti Valmispaketti
CA PI-käyttöinen Hengityssuojain Asbesti Valmispaketti on uuden asbestilain mukainen hengitysjärjestelmä murenevan asbestin purkutöihin.
Uuden asbestilain astumisen myötä 21.12.2025 murenevaa asbestityötä tehtäessä on käytettävä paineilmatoimista hengitysjärjestelmää. Paineilma voidaan ottaa teollisuustilojen verkostosta tai PI-kompressorista.
Asbestityöt ja CA Conditioner Flow Master:
Murenevia asbestimateriaaleja kuten krokidoliittiä purettaessa on käytettävä kokonaamaria, jossa hengitysilma tuotetaan PI-laitteella kompressorilta tai verkosta.
Paineilmasuojainjärjestelmä yhdelle työntekijälle asbestipurkutöihin, jossa tarvitaan paineilmasuojainta, kuten murenevia asbestimateriaaleja ja krokidoliittia (sininen asbesti) purettaessa.
Murenevia asbestimateriaaleja purettaessa on työssä käytettävä kokonaamarilla varustettua hengityksensuojainta, johon hengitysilma tuotetaan paineilmalaitteella. Paineilmalaitteen käytössä on huolehdittava, että hengityssuojaimet ja muut laitteet ovat keskenään yhteensopivat ja käytössä on huomioitu esim. sähkökatkot, jolloin on pystyttävä turvallisesti poistumaan purkutilasta>>suodatinvarmistus laitteessa.
PI-käyttöinen Hengityssuojain Asbesti Valmispaketti suunniteltu sinun käyttöön:
Valmispaketti pitää sisällään: Kokonaamari Shigematsu M-koko, PI-suodatin/puhdistusyksikkö jalustalla, kulmalla oleva kumiletku, PI-letku 10m+ liittimet, hiukkassuodatin ja PI-säädinventtiilivyö +suodatinvarmistus jakamaan puhdasta ilmaa kokonaamariin. Tuotteet on turvallista CleanAir-laatua ja siten yhteensopivia keskenään.
Tässä vielä tuotteet eritelty erikseen:
PI-säädinventtiilivyö +suodatinvarmistus
Mikäli haluat kompressorin+ 15m PI-letkun myös (yhdelle käyttäjälle):
Kompressorit loppu toistaiseksi!
Asbestityöt ja paineilma hengityssuojain järjestelmä: Uusi asetus!
Murenevia asbestimateriaaleja kuten krokidoliittiä purettaessa on käytettävä kokonaamaria, jossa hengitysilma tuotetaan PI-laitteella.
Paineilmasuojainjärjestelmä yhdelle työntekijälle asbestipurkutöihin, jossa tarvitaan paineilmasuojainta, kuten murenevia asbestimateriaaleja ja krokidoliittia (sininen asbesti) purettaessa. Kysy lisää tästä valmispaketista!
Paineilman tuotto voidaan ottaa joko suoraan paineverkosta tai muusta ulkoisesta lähteestä, kuten kompressori. Suosittelemme tähän käytettäväksi öljyttömiä kompressoreja.
Työsuojelu.fi – Valtioneuvoston asetus asbestityön turvallisuudesta
Hengityksensuojaimet TTL
Työsuojelu.fi – Valtioneuvoston asetus asbestityön turvallisuudesta









