Kilpi Pikapaloposti jälkivalaiseva 200x200JV

9,90 alv 0%12,42  sis. alv 25.5%

Kilpi Pikapaloposti jälkivalaiseva 200x200JV erottuu hämärässä ja sammutusväline löytyy kiireen keskellä.

Tuotetunnus (SKU): 01-201-200-200JV Osastot: , Avainsanat tuotteelle , , , , , ,

Kuvaus

Kilpi Pikapaloposti jälkivalaiseva 200x200JV

Kilpi Pikapaloposti jälkivalaiseva 200x200JV erottuu hämärässä ja sammutusväline löytyy kiireen keskellä.

Palon sattuessa ja kiireen keskellä ei ole aikaa etsiä välineitä alkusammutukseen, ne pitää olla helposti saatavissa ja ohjeistettu, mistä esim. Palopostin löytää. Missä pikapaloposti, siellä palopostikilpi ja päinvastoin.

Jälkivalaiseva kilpi pikapaloposteille. Koko 200*200.

  • Taustat on tarroitettu asemoimisen helpottamiseksi
  • Kulmissa on valmiit reiät ruuveille
  • Muovinen suojapussi pitää kilven pitkään hyvässä kunnossa

Kilpikuvasto Arctic Safety

Kulunohjaustuotteet Arctic Safety

Jälkivalaiseva muovikilpi

Pimeässä hohtava muovilevy, jonka jälkivalaisuaika on noin 16 tuntia. Levyn luminanssi on 55/8 mcd/m² ja se sopii sekä sisä- että ulkokäyttöön. Levy kestää hyvin kylmyyttä ja lämpöä (max -30°C / +50°C). Jälkivalaiseva muovilevy täyttää DIN 67510-standardin vaatimukset. Kuva tehdään levyn pintaan UV-tasotulostimella. Jälkivalaisevuus toimii vain kilven valkoisissa osissa.

Kilpien kiinnitystapoja

Tarrakiinnitys on monesti riittävä sisätiloihin asennettaville muovikilville, mutta esimerkiksi epätasaisille pinnoille tai lämpötila- tai muiden olosuhdevaihtelujen kohteena oleville kilville kannattaa käyttää ruuvikiinnitystä. Helppo kiinnitys saadaan tehtyä tarrapohjaisilla kilpikiinnikkeillä, joilla kilpi voidaan asemoida seinän suuntaiseksi (SGJ-malli) tai seinästä ulospäin (SGT-malli). Toimitamme alumiinikilpiä myös valmiiksi rei’itettyinä asiakkaiden toiveiden mukaan. Alumiinikilvet käyvät hyvin myös pylväskiinnitykseen. Erityisesti jälkivalaiseville kilville käytetään usein L-kulmaa tai V-kulmaa, joiden avulla merkintä saadaan näkymään laajemmalle alueelle.

Varoituskilvet ja merkit Työsuojelu.fi

Kilvet, kyltit ja tarrat

Arctic Safetyn valikoimasta löytyy satoja varoitus-, kielto-, opastus- ja muita kilpiä useina eri kokoina sekä materiaaleina. Kilvet ovat ISO 7010 standardin mukaisia.  Yleisimmät kilvet löytyvät verkkokaupastamme. Osa varastosta ja loput muutamien päivien toimitusajalla.

Poistumistiemerkinnät, kiinteistökilvet ja ensiapukilvet ovat niitä yleisiä ja useimmin kysyttyjä. Valintaa tehdessä kilven koko ja materiaali kannattaa miettiä valmiiksi.  Opaste/kyltti tulisi sijoittaa niin, että se varoittaa tai ohjeistaa kulkijaa ajoissa.  Opastekilvet tuovat turvallisuutta myös kiinteistöihin.

Kilpien materiaalit

Kilpien materiaaleja ovat alumiini, muovi, tarrat ja magneetit. Isot ulkokyltit tehdään useimmiten 3 mm paksusta alumiinista, pienemmät 1 mm paksusta raaka-alumiinista. Sisäkäyttöön tuleva opaskilpi on usein muovia (tavallinen tai jälkivalaiseva) tai tarra.

Tilaa oma tarra tai kyltti

Oman tarran tai kyltin tilaaminen on helppoa. Lähetä meille sähköpostilla oma suunnitelmasi kyltistä tai tarrasta, tai ota yhteyttä, niin suunnitellaan yhdessä tarpeitasi vastaava kyltti.  Valmistamme raakavedoksen ja arvioimme hinnan, sitten sinä päätät tilauksen.