Multi Kokohuppu PM AV Premium

164,00 €alv 0%205,82 € sis. alv 25.5%

Kokohuppu PM AV Premium sopii oman joustavan letkun (hankittava erikseen) suoraan esim. Proflow-puhaltimen kanssa.

Tuotetunnus (SKU): 1044603 Osastot: , Avainsanat tuotteelle , , , ,

Kuvaus

Multi Kokohuppu PM AV Premium 322015603

Multi Kokohuppu PM AV Premium sopii oman joustavan letkun (hankittava erikseen) suoraan esim. Proflow-puhaltimen kanssa (suojausluokka TH3).

Huolella kehitelty PM Lab Hood AV tarjoaa käyttäjälle korkean käyttömukavuuden ja tehokkaan suojan. Täydellinen huppu koostuu hiukkastiiviistä, kevyestä, pehmeästä ja nukkaamattomasta materiaalista, jossa on integroitu silmäsuojaus ja olkasuojaus. Sopii myös parran ja silmälasien käyttäjille.

Yhdessä ilmalähteen kanssa (teholla toimiva ilmaa puhdistava hengityssuojain/puhallin tai paineilman säätöventtiili) muodostuu huppuun jatkuva ylipaine, jotta se toimii itsekantavana ja ilman pääremmiä.

Multimask kokohuppu Premium turvalliseen hengittämiseen:

Suojahupun ylipaine takaa korkeimman suojausluokan. Kokohupun ilmavirta jakautuu tasaisesti hupun alueelle ja ei puhalla epämiellyttävästi käyttäjän kasvoihin. Kun ilma kiertää päähineen sisällä pitkin suuren PC-visiirin sisäpuolta, on huppua miellyttävä käyttää pitkiäkin aikoja. Pääremmit voidaan säätää yleisesti mihin tahansa päähän. Läppä voidaan käyttää ulkona tai suojapuvun sisällä. Hupun olkaosan/puvun sisällä käytetty ulosvirtausilma tasapainottaa puvun lämpöä. E-breathe PM AV Premium, Lab Hood.

Hupun materiaali:

Ensiluokkainen uudelleenkäytettävä huppuversio koostuu uudelleenkäytettävästä, vettä hylkivästä materiaalista ja sopii monipuolisesti eri töihin, suojaten hengityksen. Huppu voidaan puhdistaa ja desinfioida. Tämä tuo säästöä että on ympäristöystävällinen valinta.

Kokohupun standardit:

Sertifioitu hengityksensuojaus standardin EN 12941 mukaan. Suojausluokka TH3.
• Sertifioitu EN 14594 mukainen hengityssuojaus Suojausluokka 3A
• hengitys-, kasvojen, niska- ja hartiasuojaimet
• Yleissäädettävä pääpanta
• vääristymätön panoraamanäkymä

Sopiva joustava letku kokohuppuun

Scott Proflow 2 SC 160

TTL Hengityksen suojaus

Multimask tuotteet

TTL Hengityksen suojaus

Multimask Foam

PU-letku

Multimask A+ Proflow PF-619E Readypack

Multimask Mesh+ Proflow PF-619E Readypack

Multimask Kasvosuojain Pro2 Mesh New

Multimask kevytmaskeja löytyy 3 erilaista kasvotiivistemallia:

Multimask Pro2 -suojaimissa on laaja valikoima kasvotiivisteitä eri käyttötarkoituksiin. Tiivisteiden istuvuutta on myös paranneltu ja tiiviste on entistä nopeampi asentaa uuden click in -mekanismin ansiosta.

  • Saatavana myös Mesh-mallin lisäksi Foam Vaahtomuovikasvotiiviste ja Multimask silikonikasvotiivisteellä. (kaikki nämä myös erillisinä varaosina).

Multimask kasvosuojain:

Multimask Pro2 Silikon tarjoaa uuden mahdollisuuden työskennellä Proflow SC 160 puhallinyksiköön liitettävän kevyen kasvosuojaimen kanssa!

Multimask kokonaamari on suunniteltu muokattavaksi moniin työtehtäviin, missä hengityksen suojaaminen on välttämätöntä ja hengitettävän ilman puhdistukseen käytetään Proflow SC 160 puhallinyksikköä. Multimask kevytmaskia löytyy kolmea Pro2 eri mallia: Mesh, foam ja silikoni.

Multimask visiiri vaihtoehdot:

  • vakiona tulee Selluloosa-asetaatti-visiiri, jossa erittäin kestävä huurtumiselta suojaava pinnoite. Laaja, esteetön näkökenttä.

Saatavana erikseen kovempaa varaedustaa perus PC-visiirinä tai esim. hiontatöihin kova Antiscratch polykarbonaattivisiirinä. Kevyt PCAB-visiirinkehys on identtinen kaikissa Multimaskin versioissa joka mahdollistaa sen, että kaikki varaosat ovat yhteensopivia eri mallien välillä ja ne ovat helposti vaihdettavissa ( esim. visiiri Polygarbonaatti/ asetaatti).

Selvitys riskeistä ja suojaustasosta:

Vaativampiin kohteisiin tarvitaan mahdollisesti turvaamaan hengitys järeämmillä suojaimilla. Kertakäyttöisistä seuraava askel on kiinteät puolinaamarit, koko maskit erillisellä suodattimella ja tehokkaat erilaiset puhallinratkaisut sekä PI-verkosta ilma suoraan hengityslaitteelle. Työmaan riskit arvioidaan ja pyritään selvittämään aineet, jotka aiheuttavat haittaa hengitykseen.