Optrel Panoramaxx Quattro hitsausmaski
735,00 €alv 0%922,43 € sis. alv 25.5%
Optrel Panoramaxx Quattro hitsausmaski on automaattisesti tummuva hitsausmaski panoraamalinssillä, luonnolliset värit ja iso katselualueen. Sopii aluhits.
Kuvaus
Optrel Panoramaxx Quattro hitsausmaski, myös alumiinin hitsaukseen!
Optrel Panoramaxx Quattro hitsausmaski on automaattisesti tummuva hitsausmaski panoraamalinssillä, joka tarjoaa luonnolliset värit ja suurimman katselualueen kaikkiin suuntiin. Suunniteltu vaativaan ammattikäyttöön. Korkein mahdollinen optiikkaluokka, ja näkymä hitsausprosessiin aina optimaalisesti – ilman, että suojatummuutta tarvitsee säätää käsin. Mahdollistaa keskeytymättömän ja väsyttämättömän työskentelyn sekä parantaa työtehoa. Sopii alumiinin hitsaukseen. Quattro tarjoaa tummuusluokituksen 13 asti.
Tummennus: ShadeTronic ei aktiivisena 3.0. Automaattitummennus 3/4-13 (kalibrointioptiolla +/-2). Manuaalinen 8-13. Herkkyyssäätö.
Quattrossa on korkein optiikkaluokitus kaikilta osin, eli 1/1/1/1. Quattron etuja on myös Ampeeriluokitus 350A asti (kun esim. CLT on 280A).
Turvallista hitsausta ja hengittämistä Optrel panoramaxx Quattro +Swiss Air-yhdistelmällä:
Suunniteltu toimimaan ihanteellisesti myös Optrel Swiss Air moottoripuhallin -hengityksensuojaimen kanssa yhdessä käytettäessä. Tällöin puhallin ja hitsausmaski toimivat itsenäisinä erillisinä järjestelminä.
Optrel Panoramaxx Quattro hitsausmaski Käyttöalueet:
– Elektrodihitsaus (puikkohitsaus, SMAW)
– MIG/MAG-hitsaus (GMAW)
– GMAW – Suurikulutusprosessilla (eli prosessi, jossa käytetään suurta sulamisnopeutta)
– Täytelankahitsaus (Flux Cored Wire Welding)
– TIG-hitsaus (GTAW)
– Quattro -malli on suositeltava valinta myös alumiinihitsaukseen
– Plasma-kaarihitsaus
– Plasmaleikkaus
– Kaasuhitsaus
– Hiomatoiminto (Grind Mode)
Ammattilaisen valinta Quattro hitsausmaski
Viisi sensoria. ShadeTronic automaattitummennus. Avautumisviive FadeTronic.
Katselualue on 6 kertaa laajempi kuin tavallisella 100 x 50 mm ADF vakiolinssillä.
Optrel re-charge: Maski toimii aurinkopaneelilla. ja li-polymeeriakun voi ladata Micro-USB johdolla.
Optrel IsoFit pääosa, jonka ansiosta istuvuus saadaan täydelliseksi ja erittäin miellyttäväksi käyttää myös pitkissä työvuoroissa.
Soveltuu myös pään yläpuolella tapahtuvaan hitsaamiseen.
Panoramaxx Quattro hitsausmaski Laser Sertifioinnit:
EN 379 luokka 1/1/1/1. CE. EAC. ANSI. AS/NZS. CSA Z94.3.
Yhteensopiva myös pr ISO 16321 WIG+ -standardin kanssa (”pienen virran TIG-hitsaus”)
Paino: 575 g.
Kaikki osat saatavissa varaosina.
Panoramaxx hitsausmaskin Video
Optrel Swiss Air TH3P CP puhallinpaketti
Optrel Swiss Air ABE1P puhallin Basic
Optrel huipputuotteet ammattilaiselle:
Optrel on sveitsiläinen henkilönsuojainvalmistaja, joka tunnetaan innovatiivisista huippuluokan hengityksensuojaimista ja hitsausmaskeista, jotka on suunniteltu erityisesti hitsaus-, teollisuus- ja terveydenhuollon aloille. Yrityksen tuotteet yhdistävät ergonomian, turvallisuuden ja keveyden, ja ne suunnitellaan sekä valmistetaan omassa tehtaassa Sveitsissä. Optrel ratkaisut, kuten TH3-luokan puhallinsuojainjärjestelmät ja laajakulmaiset automaattisesti tummuvat hitsaus- ja hiontamaskit tarjoavat maksimaalista suojaa ja käyttömukavuutta vaativiin työolosuhteisiin. Vuonna 1986 perustettu yhtiö toimii Thurgau’n kantonissa Wattwilissa. Yritys on ISO 9001 ja 14001 sertifioitu.






