Probelt Henkilövarmistin 711NY 2x1m Alu

94,90 alv 0%119,10  sis. alv 25.5%

Probelt Henkilövarmistin 711NY 2x1m soveltuu putoamisuojauksen henkilövarmistukseen työkäyttössä. Y-mallin liitosköysi 100cm nykäyksenvaimentimella.

Tuotetunnus (SKU): 810711 Osasto: Avainsanat tuotteelle , , , , ,

Kuvaus

Probelt Henkilövarmistin 711NY 2x1m Aluhaat

Probelt Henkilövarmistin 711NY 2x1m soveltuu putoamissuojauksen henkilövarmistukseen työkäytössä. Y-mallin liitosköysi 100cm nykäyksenvaimentimella. Henkilövarmistimen päissä isot tuplakoukut eli ALU telinehaat, joiden avautuma on +50mm. Soveltuu hyvin tikastyöskentelyyn (nousut ja laskut), näin varmistetaan jatkuva kiinnitys. Suunniteltu jatkuvaan putoamissuojaukseen metallirakenteissa ja rakennustelineissä liikuttaessa, mastoissa ja nostokorissa työskenneltäessä. Kiinnitys sulkurenkaalla (mukana) valjaiden rinta kiinnityspisteeseen tai vaihtoehtoisesti samoin selkään.

  • Y-mallinen henkilövarmistin
  • Kaksi isoa telinehakaa
  • Integroitu nykäyksenvaimennin
  • Sulkurengas vaimentimessa valjaiden kiinnittämistä varten
  • Pituus 2 x 1m Y-malli
  • EN355:2002 mukainen suojavarustus

ABM-nykäyksenvaimennin on valmistettu 32 mm:n levyisestä polyamidinauhasta. Nykäyksenvaimentimen käyttöaika on 10 vuotta valmistuspäivästä lukien.

Putoamissuojainten vuositarkastus:

Tämä tuote kuuluu vuosittaisen (1v) määräaikaistarkastuksen piiriin. Tarkastuksen voi tehdä valtuutettu putoamissuojainten tarkastaja. Arctic Safety Oy tarkastaa putoamissuojaimia laajasti merkistä riippumatta. Sovi aika tarkastuksille tai tuo tarkastettavat putoamissuojaimet myymäläämme, me huolehdimme loput. Kerro tuotteen historia (onko esim. sen varaan pudottu), mikäli se on tiedossa ja koska suunnilleen ko. tuote on otettu käyttöön, sekä mahdolliset dokumentit tuotteesta.

Henkilövarmistimeen/ liitosköyteen liitettävät varusteet:

Valjaat perustyöskentelyyn CT/ Probelt/ Beal

Valjaan varaan nojautuen työskentelyyn (työasemointi) esim. CT Axess QR.

Probelt valjaat ym

Voidaan jatkaa myös Loop Ankor vahvalla nauhalenkillä 200cm

TTL Info

Sopivan putoamissuojauksen valinnassa kannattaa kääntyä pätevien suojainmyyjien puoleen. Koulutettuja suojainmyyjiä löytyy mm. Suomen Työsuojelualan Liiton (STYL) jäsenyrityksistä. Suojainten myyjät voivat avustaa myös riskien arvioinnissa, suojainten valinnassa sekä putoamissuojainten käyttäjien kouluttamisessa sekä vuositarkastuksissa.

Arctic Safety Oy kuuluu STYL jäsenistöön. Arctic Safety Oy on valtuutettu putoamissuojainten määräaikaistarkastaja.

Putoamissuojaus:

Putoamissuojaimet estävät putoamisen korkealta tai pysäyttävät sen turvallisesti. Putoamisvaarallisissa töissä on käytettävä putoamissuojaimia.

Vaarallisia kohteita rakennus- ja asennustöissä ovat yli kaksi metriä korkeat kaiteettomat paikat. Töiden teko ja toimenpiteet onnettomuuden varalle on suunniteltava aina etukäteen.

Probelt liitosköydet isolla koukulla:

2 x 2m henkilövarmistin y-haara strech Alukoukut

2 x 2m henkilövarmistin y-haara strech Teräskoukut

Esimerkkkejä erilaisista putoamissuojaimista:

Kokovaljas. Kokovaljasta käytetään kun riskinä on vapaa putoaminen. Valjaan yhteydessä käytetään vaimenninta, joka pehmentää pysäytyksessä syntyvän vaarallisen nykäyksen. Rakennustöissä käytetään kokovaljasta. Teleskooppi- ja nivelpuominosturin henkilönostokorissa työntekijän on käytettävä henkilökohtaisia putoamissuojaimia.

Vaimennin. Vaimennin rajoittaa putoamisen pysäyttämisessä syntyvää nykäysvoimaa. Vaimentimia on sekä erillisiä, että laitteiden yhteyteen rakennettuja.

Muut putoamissuojaimen osat. Muita suojainjärjestelmän osia ovat liitosköydet, kelautuvat tarraimet, liukutarraimet, laskeutumislaitteet, tarraimet kiinteässä johteessa ja erilaiset kiinnityslaitteet.
Ensisijaisena torjuntakeinona käytetään vaaran poistamista rakenteellisilla keinoilla, kuten suojakaiteilla. Katolla tulisi olla turvakiskojärjestelmä tai kiinnityspiste köyden kiinnitystä varten.