UTB yleisjalustakiinnike kolmijalkaan
326,00 €alv 0%409,13 € sis. alv 25.5%
UTB yleisjalustakiinnike kolmijalkaan on Universaali kolmijalkapidike (UTB), joka kiinnittää kaikkiin Probelt ja Protekt sarjan jalustoihin.
Kuvaus
UTB yleisjalustakiinnike kolmijalkaan
UTB yleisjalustakiinnike kolmijalkaan on Universaali kolmijalkapidike (UTB), joka kiinnittää kaikkiin Probelt ja Protekt TM-sarjan jalustoihin.
Yhteensopiva kiinnitys seuraavien vinssien kanssa: RUP502-U / RUP503-U / RUP504 / RUP505-U / RUP506.
Vaijeritarrain pelastusvinssillä CRW200:n asennuksessa käytetään lisäksi ylimääräistä PAD100-310-kiinnikettä AT173 + UTB ja CRW300:n asennuksessa, ylimääräistä PAD10-320-kannatinta eli AT171+ UTB.
- Paino: 2,25 kg
- Staattinen lujuus:21 kN
- Materiaali:teräs
- Viimeistely:galvaaninen sinkki
UTB – Yleisjalustakiinnike Probelt TM-sarjan kolmijalkoihin UTB on yleiskäyttöinen jalustakiinnike, joka on suunniteltu asennettavaksi kaikkiin TM-sarjan kolmijalkoihin. Tämä kiinnike mahdollistaa yhteensopivuuden seuraavien vinssien kanssa: RUP502-U / RUP503-U / RUP504 / RUP505-U / RUP506. Lisäksi CRW200-vinssin asennus on mahdollista käyttämällä PAD100-310-lisäkiinnikettä ja CRW300-vinssin asennus PAD100-320-lisäkiinnikettä. UTB-kiinnike on valmistettu galvanoidusta teräksestä sekä sisältää kumia ja muovia. Kiinnikkeen staattinen lujuus on 21 kN ja sen paino on 2250 g. Sisältö: UTB-kiinnike, 6,3 mm paksuisen ja 1,25 m pitkän teräsvaijerin sekä kaksi AZ 011 -mallista sulkurengasta. Tämä sarja on olennainen osa turvakolmijalkojen kokoonpanoa.
Vaijeritarrain pelastusvinssillä CRW300 25m
Esimerkkkejä erilaisista putoamissuojaimista:
Kokovaljas. Kokovaljasta käytetään kun riskinä on vapaa putoaminen. Valjaan yhteydessä käytetään vaimenninta, joka pehmentää pysäytyksessä syntyvän vaarallisen nykäyksen. Rakennustöissä käytetään kokovaljasta. Teleskooppi- ja nivelpuominosturin henkilönostokorissa työntekijän on käytettävä henkilökohtaisia putoamissuojaimia.
Vaimennin. Vaimennin rajoittaa putoamisen pysäyttämisessä syntyvää nykäysvoimaa. Vaimentimia on sekä erillisiä, että laitteiden yhteyteen rakennettuja.
Muut putoamissuojaimen osat. Muita suojainjärjestelmän osia ovat liitosköydet, kelautuvat tarraimet, liukutarraimet, laskeutumislaitteet, tarraimet kiinteässä johteessa ja erilaiset kiinnityslaitteet.
Ensisijaisena torjuntakeinona käytetään vaaran poistamista rakenteellisilla keinoilla, kuten suojakaiteilla. Katolla tulisi olla turvakiskojärjestelmä tai kiinnityspiste köyden kiinnitystä varten.
Sopivan putoamissuojauksen valinnassa kannattaa kääntyä pätevien suojainmyyjien puoleen. Koulutettuja suojainmyyjiä löytyy mm. Suomen Työsuojelualan Liiton (STYL) jäsenyrityksistä. Suojainten myyjät voivat avustaa myös riskien arvioinnissa, suojainten valinnassa sekä putoamissuojainten käyttäjien kouluttamisessa.
Arctic Safety Oy kuuluu STYL jäsenistöön.
Valjaan varaan nojautuen työskentelyyn esim. CT Axess QR.
Lisävarustena voi olla esim. vahva ankkurinauhalenkki, jota voidaan hyödyntää eri kiinnistyspisteiden kiertämiseen. Nauhalenkki on sertifioitu ankkuripisteeksi ja liitosköydeksi.






