Kiinnityslaite vinssille CRW200 Adapteri
195,00 €alv 0%244,73 € sis. alv 25.5%
Kiinnityslaite vinssille CRW200 Adapteri on Yleiskiinnityslaite CRW200:lle. Sopii UTB -yleispidikkeeseen ja kolmijalkalaitteen (esim. TM9-N) asennukseen.
Kuvaus
Kiinnityslaite vinssille CRW200 Adapteri
Kiinnityslaite vinssille CRW200 Adapteri on Yleiskiinnityslaite CRW200:lle. Sopii UTB -yleispidikkeeseen ja yhdessä sen kanssa mahdollistaa Protektin tarjoaman kolmijalkalaitteen (esim. TM9-N) asennuksen. AT173.
Kahva sinkitystä teräksestä. AT173.
Minimum breaking load MBS:15 kN
Safety Factor:10
WLL working load limit:140 kg
Material: galvanized steel
Esim. Valmispaketti: Kolmijalka TM9-N –Tarrain pelastusvinssillä 15m– UTB kiinnitys – ja tämä adapteri AT173.
Esimerkkkejä erilaisista putoamissuojaimista:
Kokovaljas. Kokovaljasta käytetään kun riskinä on vapaa putoaminen. Valjaan yhteydessä käytetään vaimenninta, joka pehmentää pysäytyksessä syntyvän vaarallisen nykäyksen. Rakennustöissä käytetään kokovaljasta. Teleskooppi- ja nivelpuominosturin henkilönostokorissa työntekijän on käytettävä henkilökohtaisia putoamissuojaimia.
Vaimennin. Vaimennin rajoittaa putoamisen pysäyttämisessä syntyvää nykäysvoimaa. Vaimentimia on sekä erillisiä, että laitteiden yhteyteen rakennettuja.
Muut putoamissuojaimen osat. Muita suojainjärjestelmän osia ovat liitosköydet, kelautuvat tarraimet, liukutarraimet, laskeutumislaitteet, tarraimet kiinteässä johteessa ja erilaiset kiinnityslaitteet.
Ensisijaisena torjuntakeinona käytetään vaaran poistamista rakenteellisilla keinoilla, kuten suojakaiteilla. Katolla tulisi olla turvakiskojärjestelmä tai kiinnityspiste köyden kiinnitystä varten.
Sopivan putoamissuojauksen valinnassa kannattaa kääntyä pätevien suojainmyyjien puoleen. Koulutettuja suojainmyyjiä löytyy mm. Suomen Työsuojelualan Liiton (STYL) jäsenyrityksistä. Suojainten myyjät voivat avustaa myös riskien arvioinnissa, suojainten valinnassa sekä putoamissuojainten käyttäjien kouluttamisessa.
Arctic Safety Oy kuuluu STYL jäsenistöön.
Valjaan varaan nojautuen työskentelyyn esimerkiksi.
Lisävarusteena voi olla esim. vahva ankkurinauhalenkki, jota voidaan hyödyntää eri kiinnityspisteiden kiertämiseen. Nauhalenkki on sertifioitu ankkuripisteeksi ja liitosköydeksi.





