Ankkuripiste Neliöankkuri katolle galvanoitu kiinteä
149,00 €alv 0%187,00 € sis. alv 25.5%
Ankkuripiste Neliöankkuri katolle galvanoitu kiinteä 240 x 240 x 68mm on järeä, kuumasinkitystä S275JR-teräksestä valmistettu neliöankkuri katoille.
Putoamissuojaukseen korkeanpaikan työskentelyyn.
Kuvaus
Ankkuripiste Neliöankkuri katolle galvanoitu kiinteä 240 x 240 x 68mm
Ankkuripiste Neliöankkuri katolle galvanoitu kiinteä 240 x 240 x 68mm on järeä, kuumasinkitystä S275JR-teräksestä valmistettu neliöankkuri, joka on suunniteltu putoamissuojainjärjestelmien päätepisteiden kiinnittämiseen rakenteisiin. Tämä monikäyttöinen ankkurointilaite soveltuu erinomaisesti vaativiin olosuhteisiin, tarjoten erinomaisen kestävyyden ja korroosiosuojan ulkokäytössä.
Neliöankkuri monta kiinnitystapaa- monta soveltuvaa kohdetta!
Ankkurissa on kiinteästi hitsattu rengas, joka takaa vakaan kiinnityksen. Laitteen suunnittelu mahdollistaa kuormitussuunnan 360 asteen kierron, mikä parantaa käyttäjän liikkuvuutta ja estää järjestelmän kiertymistä. Se voidaan asentaa joko hitsaamalla tai pulttaamalla alustan materiaalista riippuen, ja siinä on valmiit reiät mekaanisia tai kemiallisia ankkureita varten.
Ankkurispiste Neliöankkurin ominaisuudet;
- Erinomainen lujuus: Saavuttaa jopa 30 kN murtolujuuden, mikä takaa korkean turvatason.
- 360° kuormitussuunta: Mahdollistaa esteettömän liikkumisen ja vähentää järjestelmään kohdistuvaa vääntöä.
- Monipuolinen asennus: Soveltuu hitsattavaksi tai kiinnitettäväksi pulteilla tai ankkureilla neljästä asennusreiästä.
- Kestävä materiaali: Valmistettu galvanoidusta S275JR-teräksestä, joka kestää hyvin säävaihteluita.
- Standardien mukainen: Sertifioitu EN 795 luokkien A ja C mukaisesti, soveltuen sekä yksittäiseksi ankkuripisteeksi että vaakavaijerijärjestelmien osaksi.
- Materiaali Galvanoitu teräs S275JR
- Murtolujuus 30 kN
- Mitat (pohja) 240 x 240 x 68 mm
- Asennusjaon mitat 200 x 200 mm
- Reikien halkaisija 16,2 mm
- Kiinnitystapa Hitsaus tai M12-pultit
- Standardit EN 795 tyypit A ja C
Käyttökohteet:
Safetop-neliöankkuri on suunniteltu erityisesti vaakasuuntaisten elämänlankojen (lifelines) pääteankkuriksi betoni- ja teräsrakenteisiin. Se soveltuu erinomaisesti teollisuuden huoltotöihin, kattotyöskentelyyn sekä pysyviin putoamissuojainasennuksiin tasanteilla ja palkeissa.
Voidaan jatkaa myös Loop Ankor vahvalla nauhalenkillä 200cm
Esimerkkkejä erilaisista putoamissuojaimista:
Kokovaljas. Kokovaljasta käytetään kun riskinä on vapaa putoaminen. Valjaan yhteydessä käytetään vaimenninta, joka pehmentää pysäytyksessä syntyvän vaarallisen nykäyksen. Rakennustöissä käytetään kokovaljasta. Teleskooppi- ja nivelpuominosturin henkilönostokorissa työntekijän on käytettävä henkilökohtaisia putoamissuojaimia.
Vaimennin. Vaimennin rajoittaa putoamisen pysäyttämisessä syntyvää nykäysvoimaa. Vaimentimia on sekä erillisiä, että laitteiden yhteyteen rakennettuja.
Muut putoamissuojaimen osat. Muita suojainjärjestelmän osia ovat liitosköydet, kelautuvat tarraimet, liukutarraimet, laskeutumislaitteet, tarraimet kiinteässä johteessa ja erilaiset kiinnityslaitteet.
Ensisijaisena torjuntakeinona käytetään vaaran poistamista rakenteellisilla keinoilla, kuten suojakaiteilla. Katolla tulisi olla turvakiskojärjestelmä tai kiinnityspiste köyden kiinnitystä varten.
Sopivan putoamissuojauksen valinnassa kannattaa kääntyä pätevien suojainmyyjien puoleen. Koulutettuja suojainmyyjiä löytyy mm. Suomen Työsuojelualan Liiton (STYL) jäsenyrityksistä. Suojainten myyjät voivat avustaa myös riskien arvioinnissa, suojainten valinnassa sekä putoamissuojainten käyttäjien kouluttamisessa sekä vuositarkastuksissa.
Arctic Safety Oy kuuluu STYL jäsenistöön. Arctic Safety Oy on valtuutettu putoamissuojainten määräaikaistarkastaja.





