Bolle Universal suojamaski tuuletettu kirkas
27,50 €alv 0%34,51 € sis. alv 25.5%
Bolle Universal suojamaski tuuletettu kirkas on uusi Naamiomallinen tuuletettu silmiensuojain kirkkaalla polykarbonaattilinssillä työkäyttöön.
Kuvaus
Bolle Universal suojamaski tuuletettu kirkas
Bolle Universal suojamaski tuuletettu kirkas on uusi Naamiomallinen tuuletettu silmiensuojain kirkkaalla polykarbonaattilinssillä työkäyttöön. Valikoiman huippumalli, jossa jokainen pieni yksityiskohta ja materiaalivalinnat on tehty tavoitellen parasta mahdollista käyttäjäkokemusta. Wave-teknologia, jonka ansiosta istuu erinomaisesti kaikenlaisille kasvoille.
Värikoodattu tuotesarja: Keltainen kehysväri ilmoittaa että kyseessä on tuuletettu malli, joka helpottaa oikean henkilönsuojaimen ottamista käyttöön muuttuvissa työtilanteissa.
Bolle Universal laajalla näkökentällä:
Soveltuu myös puolinaamarimallisten hengitystensuojainten kanssa käytettäväksi. Tarjoaa laajan katselukentän. Soveltuu käytettäväksi myös silmälasien päällä, ja kehyksessä on läpivientihahlot omien silmälasien sangoille. Voidaan käyttää maskin tavoin, tai kokokasvosuojuksena kun varustetaan Universal Visor kasvojensuojainosalla (ei sis.), joka on helppo napsauttaa Easy-Fix kiinnikkeisiin. Kierrätettävyyttä on parannettu sekä huolellisilla materiaalivalinnoilla, että helpolla purettavuudella käyttöiän lopussa.
Suojaa sulalta metalliroiskeelta ja kuumilta kappaleilta, kemikaalipisaroilta, karkealta pölyltä (>5 mikronia), UV-säteiltä häiritsemättä värierottelukykyä, sekä keskienergisiltä mekaanisilta riskeiltä (6 mm, 0.86 g metallikuula 120 m/s), myös äärimmäisissä lämpötiloissa. Huurtumisenestopinnoitetut ja naarmuuntumisenestopinnoitetut linssit, joissa pinnoite ylittää huomattavasti luokka N ja luokka K testimenetelmien vaatimukset. Optiikkaluokka 1: Suunniteltu pitkäänkin yhtäjaksoiseen käyttöön.
Bolle Universal Suojamaskin PLATINUM-pinnoitteen edut:
– Erinomainen suoja huurtumista vastaan turvaten hyvän näkökyvyn vaihtelevissa olosuhteissa
– Kestää erinomaisesti mekaanista kulutusta ehkäisten naarmujen muodostusta
– Puhdistuksen kestävä (puhdistus vesi & saippua -yhdistelmällä tai Bollé Safety B-Clean tuotteilla)
– Pysyvästi molemmilla puolilla linssejä; sekä huurtumattomuuden että naarmuuntumiseneston osalta
– Parantaa työtehoa, työturvallisuutta, suojalasien luotettavuutta ja käyttömukavuutta
– Suositeltava valinta monipuoliseen yleiskäyttöön sekä kuumiin ja kosteisiin työoloihin sekä hikeä nostattaviin töihin
Tekniset tiedot:
– Ylivuotokanava nesteille
– Säädettävä pääpanta
– Pallonivelöity pääpannan kiinnitys helpottaa käsittelyä
– Polykarbonaattilinssin paksuus 2,5 mm.
– Kehys: Polykarbonaatti / TPR (Thermo Plastic Rubber), epäsuora tuuletus
– Pääpanta: Polyester-Spandex
– Paino 109 g
Kehysmerkintä: EN166 3 4 9 BT CE
Linssimerkintä: 2C-1.2 1 9 BT KN CE
Sertifiointi: EN166, EN170, UKCA, EAC, ANSI CSA Z94.3
UVA/UVB suoja: 99,99 %
Toimitukseen sisältyy:
Maski, pääpanta.
Saatavilla seuraavat lisävarusteet:
UNIVGN00W: Universal Visor kasvojensuojain
Valinta ja käyttö
Silmiensuojaimen valinta työssä esiintyvän riskin mukaan, huomioiden työtehtävän edellyttämä näkötarkkuus sekä käyttäjän henkilökohtaiset ominaisuudet. Tarvittaessa on suojain varustettava optisesti korjatuilla linsseillä. Optisen korjauksen tulisi sallia suojaimen käyttämisen ilman, että sitä tarvitsee ottaa pois lopetettaessa oma työtehtävä ja siirryttäessä työpaikalla paikasta toiseen. Käytettävyys on varmistettava henkilökohtaisella sovittamisella.
On tärkeää että, silmiensuojaimet asettuvat kasvoille mahdollisimman tiiviisti. Suojainten on hyvä suojata sivuilta, ylhäältä tai alta tulevilta kipinöiltä, roiskeilta, sirpaleilta tai lentäviltä kappaleilta.
Vakavan silmätapaturman voivat aiheuttaa kipinät, roiskeet, sirpaleet tai lentävät kappaleet. Silmään osuessaan ne voivat aiheuttaa ikävän ja ikuisen silmävamman. Käytä kunnollisia CE-merkittyjä suojalaseja.





