Yhdistelmäsuodatin ABEK1-P3 bayonet

37,90 alv 0%47,56  sis. alv 25.5%

Yhdistelmäsuodatin ABEK1-P3 bayonet suojaa orgaanisilta ja orgaanisilta happamilta kaasuilta ja höyryiltä, ​​rikkidioksidilta, ammoniakilta ja sen johdannaisilta.

Tuotetunnus (SKU): P971BRR Osasto: Avainsanat tuotteelle , , , , ,

Kuvaus

Yhdistelmäsuodatin ABEK1-P3 bayonet, sopii puolinaamareihin P421 ja P431. Suodatinpari.

Yhdistelmäsuodatin ABEK1-P3 bayonet sopii puolinaamareihin P421 ja P431.

Tämä kaasu- ja hiukkas yhdistelmäsuodatin suojaa orgaanisilta ja orgaanisilta happamilta kaasuilta ja höyryiltä, ​​rikkidioksidilta, ammoniakilta ja sen johdannaisilta. Luokiteltu kaasujen luokan 2 suodattimeksi ja hiukkasten luokan 3 suodattimeksi, sitä voidaan käyttää suojamaan haitallisilta aineilta, liuottimilta, myrkyllisiltä hiukkasilta ja mikro-organismeilta Erityinen Portwest-bajonettiliitäntä takaa turvallisen liitoksen maskin ja suodattimen muovin. Tämä suodatin on yhteensopiva puolinaamareiden P420, P430, P421, P431 ja kokokasvonaamareiden P500 kanssa.

Yhdistelmäsuodatin ABEK1-P3 ominaisuudet

  • Pikaliitin
  • Kuluttajalaatikkopakkaus vähittäiskauppaan
  • Kevyt ja mukava
  • CE luokitus
  • CE CAT III

 

Standardit

  • EN 14387 Tyyppi ABEK Luokka 1
  • EN 14387 Tyyppi P Luokka 3R

Myyntierä: Hinta suodatinparille. Laatikossa 2 paria eli 4kpl.

TTL Hengityksen suojaus

Arctic Safety muut kokonaamarit ja huput turvalliseen hengityksen suojaamiseen.

Kaasusuodattimien luokitus ja suojaavuus:

Kaasusuodattimet on luokiteltu kirjaintyyppeihin, minkälaisilta kaasuilta ne suojaavat:

A -tyypin suojain: orgaaniset kaasut ja höyryt, kuten liuottimet ja useimmat torjunta-aineiden kaasut
B -tyypin suojain: epäorgaaniset kaasut ja höyryt, esimerkiksi rikkivety ja kloori
E -tyypin suojain: happamat kaasut kuten rikkidioksidi sekä säilöntäaineiden kaasut, esimerkiksi rikkidioksidi
K -tyypin suojain: ammoniakki ja sen yhdisteet, esimerkiksi etyleenidiamiini
Hg -tyypin suojain: elohopeahöyry, huom. käytöikä on korkeintaan 50 tuntia
P3R* -tyypin suojain: kaikenlaiset hiukkaset, R* -merkitty suodatin on tarkoitettu käytettäväksi montaa kertaa

Hengityksensuojaimet TTL

Hengityksensuojaimia tarvitaan, kun ilman epäpuhtauksia ei saada riittävästi vähennettyä hengitysvyöhykkeeltä muilla toimenpiteillä. Yleisimpiä ilman epäpuhtauksia, joita vastaan tarvitaan suojaimia, ovat puu-, metalli- ja mineraalipöly, hitsaushuurut, kemikaalihöyryt, kaasut, valkuaisaineet ja mikrobit. Mikrobeja ovat mm. virukset, bakteerit ja mikroskooppiset sienet, hiivat, kasvit ja eläimet. Hapenpuute on yleinen eloperäistä ainetta sisältävissä säiliöissä ja muissa suljetuissa tiloissa sekä suojakaasuja käyttävässä teollisuudessa.